NEDEN ATÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ?

Yeterli Sayıda Öğrenci Kontenjanı

Bölümümüzde kesinlikle ikinci öğretim ve yaz okulu açılmayacaktır. Bölümümüze her yıl 20 Türk uyruklu, 5 yabancı uyruklu olmak üzere toplam 25 öğrenci almayı hedefliyoruz. Alt yapı, laboratuvar ve uygulamalı egitim ölçütleri temel alınarak öğrencilerimiz nitelikli ve donanımlı yetistirilecektir. Asla mezunlarımız diplomalı issiz olmayacaktır. Aksine mezunlarımız ulusal ve uluslararası rekabet edecek nitelikte olacaktır.

Uygulamalı Eğitim

Ögrencelerimiz teorik egitimin yanında uygulamalı egitim alacaktır. Öncelikle ilimizde, bölgemizde; daha sonra tüm ülkemizde bulunan ilgili maden ve cevher zenginlestirme, paydaslarla, kurum ve kuruluslarla isbirligi protokolü yaparak öğrencinin en az bir yıl (iki dönem) uygulama yapması zorunlu olacaktır. Mezunlarimiz meslegini is yerinde degil üniversitedeki bölümünde ögrenecektir. Dolayısıyla maden sektörünün ihtiyacına cevap veren donanımlı, uygulamaya yönelik bilgi ve tecrübe kazanmıs, maden meslegine hazır mühendisler yetistirilecektir. Bir kaç yıl içinde tercih edilen bölüm ve ülkemizdeki maden bölümlerinin en üst sırasına yerlesmek istiyoruz.

Öğrenci Merkezli Eğitim

Çagdas ve gelismis egitimin felsefesi "eğitici merkezli" degil "öğrenci merkezli"  egitimdir. öğretim üyeleri genis dersliklerde devamlı teorik bilgi yükleyen "her seyi bilen egitici" konumundan, öğrenciye rehberlik eden, yol gösteren egitici konumuna geçecektir. Öğrenciler, hazır bilgi edinme yerine bilgi kaynagiına ulasmayı ögrenen, her konuda derinlemesine arastirmayı bilen ve devamlı ögrenmeyi amaç edinmis, arastıran, sorgulayan, dünya ile rekabet eden nitelikli konumda yetistirilecektir.

Öğrenci Projelerinin Desteklenmesi

Üniversitemiz öğrenci projelerini desteklemektedir. Kisisel ve özellikle grup projeleri üniversitede bir fon aracılıgı ile desteklenecektir. Ayrica öğrenciler hocalarinin projelerine ortak edilerek yardımcı arastırıcı olarak çalıstırılacaktır. Böylece öğrenci para kazanacak, proje ve makale yazmasını ögrenecek, neticede is dünyasına ve sektörün ihtiyacına cevap veren nitelikli ve donanimli mühendisler yetisecektir.  

Maden Kuruluşları ve Paydaşlarla İşbirliği

Ülkemizdeki üniversite-sanayi isbirligi slogandan öteye gidememistir. Sanayideki gelisimi ve degisimi üniversiteler daha geriden takip etmekte ve bu degisime uyum saglayamamaktadır. Sektörle birlikte, isbirligi yapılarak yeni projeler hayata geçirilecektir. Böylece uygulamalı egitimin ve Ar-Ge'nin önü açilacak, olusan yenilikler ve degisim sonucunda, uluslararası ortamda rekabet edilebilecektir. Ekonomimizdeki toplam degerin %98'i dogru kopyalama sonucudur. Bu inovasyon degil, imitasyondur. Dolayisiyla üniversite-sanayi gerçek isbirligi ile kopyalama bitecek ve inovasyon hayata geçecektir.

Eğitim, Araştırma ve Sektör Için Laboratuvarlar

Bölüm laboratuvarlarimiz en son teknoloji, modern cihazlardan ve uzman teknik personellerden olusmakta, arastirmanın ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Bölgemizde sektörün en çok ihtiyacı olan analiz ve testleri akredite yapıyoruz. Bölümümüzde kaya mekanigi, zemin mekanigi, mikroskop, cevher ve kömür hazırlama, flotasyon, kimya, havalandırma, numune hazırlama laboratuvarlarımız kurulmus bulunmaktadir.

Eğitim, Araştırma ve Sektör Için Laboratuvarlar

Bölüm laboratuvarlarımız en son teknoloji, modern cihazlardan ve uzman teknik personellerden olusmakta, arastırmanin ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek niteliktedir. Bölgemizde sektörün en çok ihtiyacı olan analiz ve testleri akredite yapiyoruz. Bölümümüzde 8 adet laboratuvar kurulmustur.

  1. Kaya ve Zemin Mekaniği Laboratuvarı
  2. Agrega, Beton, Doğaltaş, Mermer ve Dolgu Malzemeleri Laboratuvarı
  3. Cevher ve Kömür Hazirlama Laboratuvarı
  4. Cevher ve Kömür Zenginlestirme Laboratuvarı
  5. Mineral Karakterizasyonu Laboratuvarı
  6. Kimyasal Analiz Laboratuvarı
  7. Kömür ve Yakit Analiz Laboratuvarı
  8. X-Isinlari Analiz Laboratuvarı

Ar-Ge

Arastırma ve gelistirmeye, yüksek lisans ve doktoraya önem veren, proje ile beslenen, projeleri ile sadece bilimsel yayin yapmayan, aynı zamanda proje sonuçlarini ekonomiye ve patente dönüstüren, sektöre teknolojik ürün üreten bölüm olma yolunda heyecanla ve kararlılıkla çalisiyoruz. Maden kurulusları ve paydaslarla projeler yapilmasi sonucu özel sektörün ülkemizde ve dünyada rekabet etmesi ve bölümümüzün teknolojik olarak gelismesi saglanacaktır.

Yüksek Döner Sermaye

Bölgemizdeki gereksinimleri ve ihtiyaçları tespit ettik. Kendi ayakları üzerinde duran bir yapı kurmak istiyoruz. Bu durum öğretim üyelerinin ve elemanlarının performansını artiracaktır. Bölgemiz için gerekli analiz ve testleri yapıyoruz. Sektörle, paydaslarla, madencilikle ilgili resmi kurumlarla isbirligi ve proje yapıyoruz.

Performans Sistemi Gelistirilmesi

Üniversitemizde ve bölümümüzde çok yakin bir zamanda performans sistemi uygulamasına geçilecektir. Bunun akredite bir otomasyon programlama sistemi ile takibi yapilacaktır. Çok çalısanlar, makale yazanlar, Ar-Ge ile ugrasanlar, patent gelistirenler, proje yapanlar, döner sermaye saglayanlar, yeni bir projeye teknolojik ürün vb. üretenler ödüllendirilmektedir. Bu baglamda organizasyon ve disiplin özendirilmektedir. Performans sisteminin gelistirilmesi ile motivasyon ve düzenli çalisma artmaktadır.

Ekip Çalışması

Tüm çalismalarimizi seçkin, uzman, elestiriye açik, genç, dinamik, kasıntısı olmayan, çalıskan, farklı renk ve desenlere sahip bir ekiple yürütüyoruz. Güven, inisiyatif, sevgi ve uyum ekibimizdeki temel parametrelerdir. Kararlarımızı konu ile ilgili ekip uzmanlar, konunun paydaslari ve sektördeki temsilcilerin görüslerini alarak belirliyoruz. Projelerimizi ve planlarimizi "ortak akil" ile gerçeklestiriyoruz.

Akredite Üniversite ve Bölüm

Gelismis ülkelerdeki üniversitelerin kalite ve akredite ölçütlerini örnek alarak sürekli yenilenen, degisime, iletisim ve etkilesime uyum saglayan bir model kuruyoruz. Bu model içerisinde egiticilerin ve idari personelin egitimi, ders içeriklerinin, laboratuarların, dersliklerin, ders araç ve gereçlerinin akreditasyonu saglanmaktadır. Ders ve uygulama konuları, degisen ve gelisen teknoloji ile bilgi kapsaminda güncellenmektedir. Böylece dünyadaki gelisimin ve degisimin gerisinde kalınmayacaktır. Akredite üniversite modeli güvenilen, itibar ve tercih edilen bir üniversite modeli olmaktadır.

İş Garantili Bölüm

Yüzde yüz İngilizce, uygulamalı ve öğrenci merkezli egitim, yeterli sayida kontenjan, maden kurulusları ve ilgili paydaslarla gerçek isbirligi, akredite laboratuvarlar, önemli teknik geziler, öğrenci projelerinin desteklenmesi, mezunları takip sistemi, yurtdısı isbirlikleri ve öğrenci degisimi sonunda bölüm mezunlarimiz sektöre ve ilgili kuruluslara aranan mühendisler olacaktir. Mezunlarımıza bölümümüz, üniversitemiz girisim ve sosyal destegi saglayacaktır. Mezunları takip sistemi içinde her bölüme ait bir personel mezun olacakların ve olanların is bulma islemini yürütecektir. Is takibi ve mezunlarla ilgili isler bölümümüzün temel amaçlarindan biridir.

Mezunları Takip

Mezunlarımızı takip sistemi kuruyoruz. Bu sistemde elektronik veri bankası ve bilgisayar programlama sistemı olacaktır. Ayrica mezunlarımız için ayrılan bir büro ve bu isin uzmanı görev alacaktır. Mezunlarımızla düzenli toplantılar, sosyal-kültürel faaliyetler yapılarak bölüme aidiyet duygusu güçlendirilecektir. Mezunlarımıza is bulmada rehberlik ve kılavuzluk edilecektir. Maden kurulusları ve ilgili sektörlerle isbirligi ve protokol yapılarak mezunlarin istihdamı saglanacaktır. Ise yerlesen mezunlardan, mezun olacaklara rehberlik için üniversitede "ara yüzler" olusturulacaktır. ATÜ'lü ve bu bölümden olmak ayricalık ve farkindalık yaratacaktır.